Pinnacle Studio V9


Tipy, triky, rady pro střih videa

Vlastní vyhledávání Googlem na stránkách cestuji.info

Google


cestuji.info -  cestopisy

Ze svých cest stříhám video pomocí Pinnacle Studia 9. Za léta používání jsem shromáždil pár poznatků, které se mohou někomu hodit.

Zpět na Digitální střepiny


.:Pinnacle Studio

Dotazy

Edius Neo 3



Pokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu




Konstrukční kancelář ACR
Cesty, cestování a cestopisy na dalších stránkách

Zásada číslo jedna: pracujte s ověřenými verzemi software. Pinnacle Studio, které dostanete koupené na CD, je téměř k ničemu, pokud nenainstalujete opravné patche.

Funkční verze:
  • Studio 8: patch 8.12.7 (16.5 MB)

  • Studio 9: patch 9.3.5 (60MB) (pozdější verze 9.4.2 a 9.4.3 (69 MB) sice obsahují nové funkce, jako je DVD-import a MPEG4, ale i nové chyby.)

  • Studio 10: Konec roku 2006: reakce na diskusních fórech pořád ještě rozporuplné, ale osobní zkušenosti nemám. Používám pořád verzi 9.3.5 (Září roku 2007 - Poslední verze Studia 10.7 prý pořád padá, Verze 11 zatím taky nic moc. Zůstávám pořád u funkční verze 9.3.5)
  • Duben 2010: koupil jsem si novou AVCHD videokameru a tím pádem Studio 14.
  • Březen 2011: Práce v Pinnacle Studiu 14 s AVCHD videem mne znechutila. Je sice stabilní, ale strašně pomalé. Další závažná chyba, kterou jsem zaznamenal je, že Studio neotevře AVCHD soubory, které samo vytvoří a opravu nevydali (vlastně nevydali žádnou opravu.)
    Zakoupil jsem Grass Valley Edius Neo 3 (podařilo se mi ho sehnat v Německu za 180 Euro) a s Pinnacle Studiem končím Moje poznámky k programům Grass Valley Edius Neo 3 a Edius 6 najdete na mé stránce Grass Valley Edius Neo 3
  • .
Registrovaní uživatelé si mohou patche stáhnout na www.exac.cz nebo přímo u Pinnacle.



Nahrávání:
  • Zásadně nahrávám na disk video v plné kvalitě. Nahrávání náhledů, jejich zpracovaní a následné nahrání pouze potřebných úseků v plné kvalitě na disk sice šetří místo na disku, ale ničí kameru, strašně zdržuje, vyžaduje pásky nahrané „na jeden zátah". Při dnešní ceně HDD mě tato funkce neoslovila.
  • Před nahráním na disk je dobré defragmentovat disk.
  • Video ukládat na jiný než systémový disk. Je tím myšlen fyzicky jiný disk, ne jenom jiná logická jednotka.
  • Při importu ukončit veškeré jiné aplikace, zrušit spořiče obrazovky, antivirové kontroly, firewally, antispyware software... Osvědčilo se mi v systému dočasně zakázat síťové karty (nebo alespoň po dobu grabování nepoužívat síť (ani internet)). Čím slabší počítač, tím důsledněji je třeba tuto radu dodržovat.
  • Problémy s firewire vstupem a připojením kamery při nainstalovaném SP2 řeší opravy firmy Microsoft kb885222 a kb904412.
Střih videa:
  • Často ukládat projekty, často zálohovat (třeba do jiného adresáře nebo do souborů s datumem v názvem). Občas se mi stalo (u starších verzí), že se projekt poškodil a pak nešel otevřít. To se pak záloha hodí. (Poznámka: Stalo se mi to naposledy kdysi dávno u verze 8. Takto poškozené soubory prý umí otevřít Studio 8.12.7)
  • Nedělejte příliš dlouhé projekty. Když je film delší než 15-20 minut, pracuje Studio strašně pomalu. Je lepší nastříhat několik úseků, s výhodou kapitoly budoucího DVD, ty vyexportovat na HDD jako AVI-soubory ve stejném formátu jako jsou originální záběry (typicky DV-kodek a PCM-zvuk). Ty potom znova načíst do Studia. Začne automatická detekce scén, tu ale přeruším. Pokud se stihlo detekovat několik prvních scén, je možno je v katalogu označit a pravým tlačítkem myši je pak spojit (najet myší na jeden z označených klipů, zmáčknout pravé tlačítko a zvolit spojení klipů). Celý dvacetiminutový kus je pak vidět jako jeden klip. Ten potom přetáhnu do editační stopy, načtu další AVI soubor atd. Tímto způsobem lze udělat skoro libovolně dlouhý film.
  • Při vytváření menu DVD - funkce „Automatické vytvoření kapitol" – pokud jsme si podle bodu 2 připravili kapitoly filmu, potvrdíme automatické vytvoření kapitol. V opačném případě musíme vytvořit kapitoly ručně.
  • Pozor, Studio uloží na DVD max. 2 hodiny, na VideoCD zhruba hodinu.
  • Nepoužívám dabingovou funkci studia (přidávání komentářů). Zvuky se tak ukládají přímo do projektu, ten je pak zbytečně veliký a ukládáni trvá nepříjemně dlouho. Je lepší použít nějaký prográmek na záznam zvuku (používám Audacity) a uložit komentáře na disk ve formátu WAV. (MP3 nepoužívám, protože je Studio při každém načítání projektu stejně převádí do WAV a ukládá na disk jako dočasný soubor. Zdržuje to.) Tyto komentáře pak vkládám stejným způsobem jako třeba hudbu.
  • Hudbu si stáhnu z CD a ukládám na disk jako WAV. Používám k tomu program Audiograbber. (Poslední verze je už free.)
  • Nedělej vše hned nahotovo. Považuji za lepší napřed provést hrubý střih celého 15-ti minutového úseku nebo celého projektu, pak přidám přechody (transitions - viz bod 8), komentáře (viz bod 5), titulky, nakonec přidám hudbu (viz bod 6).
  • Před nahráním projektu na pásku CD, DVD atd. si projekt ještě zkontroluj - Studio občas usekává při manipulaci s transitions a změnách délky záběrů konce komentářů a hudby. (proto je vhodné vkládat komentáře a hudbu až nakonec).
  • Nepoužívej příliš moc přechodů v Holywood-stylu. Divák se pak soustředí na přechody a ne na obsah filmu. Samozřejmě na úvod kapitol nebo začátek/konec filmu je pro zpestření můžeš použít. Jinak tam, kde je to nutné, používám nejjednodušší stmívačku a prolínačku (první dvě z první nabídky.)
  • Titulky - na ploše editoru je takový rámeček. Titulky by měly zůstat uvnitř toho rámečku, jinak by na některých televizorech nemusely být vidět (zvláště na TV s malou úhlopříckou). Totéž platí pro menu DVD.
  • Jak píšu v bodě 1, je dobré často ukládat. Studio má i automatické ukládání, ja ho ale nemám rád, protože Studio ukládá pravidelně v okamžiku, kdy se mi to nejméně hodí. Poznat to je hlavně na konci projektu, kdy už jsou soubory větší a ukládání trvá několik vteřin. Raději mám autoukládání nastavené na hodně dlouhou dobu a ukládám ručně každých pár minut pomocí CTRL+S
  • Studio má od verze 8 funkci „renderování na pozadí". (Setup/Edit). Tuto funkci vypínám (ve Studiu 9 volba "Bez optimalizace"), protože strašně zdržuje - Studio pak pracuje pomaleji než obvykle, i myš se posouvá trhaně. Kvalita náhledů je nižší a o to déle pak samozřejmě trvá export. Na kvalitu výsledného produktu nemá toto nastavení vliv.
  • Pinnacle Studio 9 padá při použití HFX-efektů - chyba se vyskytuje u grafických karet Nvidia. V adresáři "Pinnacle\Hollywood FX\Plugins\Engines" je třeba nahradit originální soubor OpenGL.dll tímto souborem.
  • Import videosouborů z DVD - Od verze 9.4.3 Pinnacle Studio podporuje import souborů z DVD (z DVD-rekordéru, DVD-kamery a pod.). K tomu je potreba použít funkci "Importovat názvy disku DVD" v menu Soubor.
  • Při editaci v časové ose je video přehráváno dvojnásobnou rychlostí nebo video není synchronní s audiem - chyba se prý vyskytuje u procesorů AMD Athlon™ 64 X2 Dual Core. Je nutno nainstalovat Dual core driver a optimizer od firmy AMD.
Export ze Studia:
  • Při ukládání na VHS-Pásku je dobré alespon první 1-2 minuty odtočit (nebo nahrát černou plochu). Na první minuty pásky připadá nejvíce poruch.
  • Dělám filmy kolem hodiny a proto používám s oblibou pásky TDK 60 nebo 90 minut. TDK je dobrá levná značka a navíc používá na rozdíl od konkurence u těchto krátkých pásek velké navíjecí bubínky. Ty omezují poruchy na začátku pásky. Páska se totiž tolik „nevytahá", kluzné spojky videa „neskáčou" (skákání - projevuje se hlavně u starých videí, které už toho mají hodně za sebou)
  • Při exportu videa přepínám pracovní plochu studia do textového režimu. Veřím, že tak ušetřím trochu procesorového a diskového výkonu a tím pádem trochu omezím případné škubání/vypadky ve výsledném filmu.
  • Při exportu na pásku ukončit veškeré jiné aplikace, zrušit spořiče obrazovky, antivirové kontroly atd.
  • Export do formátu DVD, V-CD a pod. Může trvat v závislosti na typu procesoru a délce filmu až mnoho hodin (P4 2,6GHz - doba exportu je více než 3xdélka filmu)
  • Problémy s renderováním DVD
    Pokud se stane, že se Studio při závěrečném renderování zastaví a ani po dlouhé době renderování nedokončí, můžou být na vině tyto věci:
    • Nedostatek místa na HDD pro dočasné soubory (podle délky a složitosti projektu je někdy potřeba až 30 GB)
    • Nastavili jste formát zvuku MPEG. Podle mých zkušeností renderování proběhne hladce pouze při nastavení zvuku PCM
    • Nagrabovali jste video ve studiu 9.4.3. Mám dojem (ne jistotu), že Studio 9.4.3 občas poškodí nagrabované video tak, že se Studio při renderování zasekne. V takovém případě pomůže vystřihnout ten kousek filmu, kde se to seká. Já z tohoto důvodu používám verzi 9.3.5, která tyto problémy nedělá.
  • Export do DivX / XVid
    - Pinnacle Studio V8: umí využít v systému nainstalované VFW (Video for Windows) kodeky. DirectShow kodeky (třeba z Codec Pack All-in-1) nefungují. Problémem je export zvuku - Studio V8 nepodporuje MP3 export. Dělám to tak, že vyexportuji video do AVI-souboru s PCM zvukem a potom ve VirtualDubu zvuk zkomprimuji do MP3.
    - Pinnacle Studio od verze 9.4.3: Má interní kodek MPEG4 a MP3. Problémem je, že je nutno tyto moduly zvlášť aktivovat.
  • Aby bylo možné AVI ve formátu DV pocházející ze Studia otevřít (třeba ve VirtualDubu), je třeba mít nainstalovaný DVSD kodek, třeba Panasonic DV Codec.


Na začátek stránky
Zpět na Digitální střepiny

Spřátelené stránky: ACR-Engineering,