Cestopis Kanárské Ostrovy - Tenerife


Informace o Tenerife

Vlastní vyhledávání Googlem na stránkách cestuji.info

Google


cestuji.info -  cestopisy

Nacházíte se na stránkách, které popisují pobyt na ostrově Tenerife, který patří k souostroví Kanárské Ostrovy.

Jednotlivé části cestopisu:

HOME

Cestopis Tenerife
část první


Cestopis Tenerife
část druhá


Fotogalerie

.:Pár informací

CenyPokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu
Konstrukční kancelář ACR
Cesty, cestování a cestopisy na dalších stránkách

Poloha: Kanárské ostrovy leží ca 300 kilometrů od severozápadního pobřeží Afriky. (28-29° severní šířky, 14-18° západní délky)
Spolu s Azorskými a Kapverdskými ostrovy a ostrovem Madeira tvoří Makaronesii.

Politicky přináleží Kanárské ostrovy ke Španělsku, jsou rozděleny na dvě provincie: Provincia de Santa Cruz de Tenerife a Provincia de Las Palmas de Gran Canaria.

Úřední řeč: španělština, domluvíte se občas i anglicky a německy, hlavně v hotelech. Policie: nepočítejte s tím, žebyste se tam až na výjimky domluvili jinak než španělsky. (osobní zkušenost) Jídelní lístky: mimo hlavní turistické oblasti pouze španělské.

Obyvatelstvo: ca 630 000 (Tenerife), 1,6 milionu (celé Kanárské ostrovy).

Ostrov Teneriffe je největším ostrovem souostroví Kanárské ostrovy, má tvar nepravidelného trojúhelníka. Od severu k jihu měří cca 80 km, jeho plocha činí 2054 km2.
Je vulkanického původu, je to špička podmořské sopky.
Celý ostrov je skalnatý, nachází se zde jenom minimum pláží a ty, co zde najdete, mají písek dovezený ze Sahary nebo vytěžený z mořského dna.

Nejvyšší horou ostrova, a dokonce celého Španělska, je hora Pico del Teide, vysoká 3718 metrů (nad mořem, pod mořem další ca 2000 metrů). Na náhorní plošinu do výšky ca 2000 metrů (dno velkého kráteru) je možno dojet pohodlně jakýmkoliv autem, není nutný terénní vůz. Jsou tu pěkné asfltové silnice. Až do výšky 3500 metrů je možno vyjet lanovkou, nástupní stanice je ve výšce 2200 metrů. Nutno počítat s tím, že se prý u lanovky občas tvoří obrovské fronty. Výstup na samotný vrchol je možný na zvláštní povolení.
Pěší výstup na Pico del Teide je samozřejmě taky možný (s omezením samotného vrcholu). Kolem cest je dostatek míst, kde je možno auto zaparkovat a jít na trek – takto zaparkovaná auta jsme míjeli hlavně nad hranicí lesa.

Průměrné teploty v prosinci (když jsme zde byli), jsou kolem 20°C, což potvrzují i naše zkušenosti. Teplota moře byla při naší návštěvě kolem 20°C, což je nadprůměrná hodnota. Na jihu ostrova (převážně závětrná strana) je tepleji a méně stážek než v jeho severní části. V kopcích je pochopitelně chladněji než u moře – na náhorní plošině ve výšce 2000 metrů jsme zaznamenali teplotu kolem 10°C, na vrcholu Pico del Teide kolem nuly.
V odpoledních hodinách se hora Pico del Teide často halí do mračen.

Slunce: je silné i v zimě, nezapomenout opalovací krémy.

Časové pásmo: -1 hodina (celoročně)

Stravování: všude v podstatě evropského typu. Nechtějte obědvat v odpoledních hodinách, to je tady siesta a prakticky všechny restaurace jsou zavřené. Zavírají kolem dvanácté a otevírají až kolem čtvrté odpoledne. Totéž většina obchodů.

Doprava: Skoro kolem celého ostrova (s výjimkou hornaté severozápadní části) vede čtyřproudová dálnice s maximální povolenou rychlostí 120 km/h. Zbytek silniční sítě je tvořen asfaltovými cestami. Dopravní značení je mimo města dobré, ve městech mizerné. Je zde poměrně hodně kruhových objezdů, vypadá to, že jsou budovány v poslední době. Auta se tu prý nekradou, na druhou stranu se prý vykrádají jak na běžícím pásu.

Parkování: jako asi všude na světě, ve větších městech je nedostatek parkovacích míst. Žlutá čára kolem silnice znamená zákaz parkování, modrá zónu s placeným stáním. Z vlastní zkušenosti vím, že minimálně v hlavním městě mají velmi pilnou a docela drahou odtahovou službu. (Parkování na žluté čáře mě stálo 72 euro a hodinu času, než jsem našel odstavné parkoviště.)

Měna: Euro (v prosinci 2006 1 Euro = ca 28 Kč)

Na ostrově Tenerife se nachází honorární konzulát České republiky:
Honorární konzulát Tenerife
Consulado Honorario de la República Checa
C/ Luis de la Cruz y Rios, 9 3°A
30300 La Orotava (S/C Tenerife), Espa?a
tel.: 00 34/922 32 36 45
fax: 00 34/922 32 36 45
e-mail: tenerife@honorary.mzv.cz
Úřední hodiny: pátek 10.00 - 13.30 hod. (tlf. dotazy také v pondělí a v úterý 13.30 - 15.00h)
( Stav z prosince 2006 )

Typické prvky architektury: ozdobné (vyřezávané) balkóny, domy s patiem (uzavřeným nádvořím uprostřed domu), zdobené oltáře v kostelích (kombinace řezbářstní, malířství a architektury.)

Telefonování:
Z ČR: předvolba 0034 922
Do ČR: 07420, z mobilů lze použít +420

Mobily: není to divočina, ale Evropská Unie, takže roaming je možný. Jsou tam 3 operátoři, z toho jeden funguje jenom na 1800 MHz.Zpět: Fotogalerie   ||   Na hlavní menu   ||   Vpřed: Ceny