Cestopis Madeira


Úvod

Vlastní vyhledávání Googlem na stránkách cestuji.info

Google


cestuji.info -  cestopisy

Nacházíte se na stránkách, které popisují pobyt na portugalském ostrově Madeira.

Jednotlivé části cestopisu:

.:HOME

Cestopis Madeira
část první


Cestopis Madeira
část druhá


Fotogalerie

Fotogalerie Madeira
část druhá


Pár informací

Itinerář



Pokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu




Konstrukční kancelář ACR

    Opět jsme jednou byli postaveni před příjemnou otázku, kam jet na dovolenou.
    Už dopředu jsme byli rozhodnutí, že zase pojedeme na nějaký ostrov. Posledně jsme společně byli na Tenerife a moc se nám tam líbilo. Nejprve jsme uvažovali o Korsice, potom o Sicílii, ale nakonec padlo rozhodnutí na ostrov Madeira.

Madeira
    Madeira je portugalský ostrov, který leží ve stejnojmenném souostroví necelých 600 kilometrů na západ od pobřeží Maroka. Na ostrově žije čtvrt milionu stálých obyvatel, z toho skoro polovina v hlavním městě Funchal na jižním pobřeží ostrova.


Mapa Madeira - ukaž v samostatném okně

    Na italských mapách byl ostrov Madeira uveden už okolo roku 1350. Portugalci jej sice objevili až v roce 1419, když kapitány João Gonçalvesa Zarca a Tristão Vaz Teixeira zanesla bouře na nedaleký ostrov Porto Santo, ale hned o rok později jej začali osídlovat.
    Ostrov byl pojmenován ilha da madeira – ostrov dřeva, a to podle vavřínových lesů, které pokrývaly celý povrch neobydleného ostrova.
    Osadníci lesy během několika let vypálili a na uvolněné půdě začali pěstovat hlavně cukrovou třtinu, a to za pomoci tisíců otroků. Ti také vybudovali mnoho ze zavodňovacích kanálů – levád – které  vidíme i dnes. Od začátku 17. století se zde ve větším rozsahu  pěstuje vinná réva, od konce 19. století se tu pěstují banány.
    Díky velmi hornatému povrchu ostrova je Madeira až na výjimky hustěji osídlena hlavně v úzkém pruhu kolem pobřeží.
    Vedle zemědělství, chovu dobytka, výroby vína, krajkářství a košíkářství je v současnosti hlavním zdrojem příjmů turistický ruch.
    Na ostrově je příjemné podnebí, u moře je možné pěstovat tropické plodiny, od dvou set metrů nadmořské výšky panuje subtropické podnebí, které přechází ve vyšších nadmořských výškách přes mírné pásmo až k vysokohorským podmínkám.
     
    Madeira není ostrov vhodný pro plážové typy turistů – pláží je málo, až na výjimky jsou kamenité. Na některých místech jsou vybudovány lávové bazénky nebo vstupy přímo do hluboké vody.
     
    Jednou z typických věcí pro Madeiru je madeirské víno.
    Vinná réva se na Madeiře ve větší míře pěstuje od začátku 17. století. Lodě, které připlouvaly na Madeiru, zde nakládaly zásoby na další cestu a mimo jiné i víno. Aby se víno při dlouhé cestě nekazilo (nezoctovatělo), byla do něj přidávána vinná pálenka.
    Některé lodě pokračovaly v plavbě přes rovník a přišlo se na to, že postupné zvyšování teploty při cestě k rovníku (v podpalubí panovaly teploty kolem 45°C) a následné pomalé ochlazování při vzdalování od rovníku, to vše při neustálém pohupování lodi vínu svědčí a to dostává velmi neobvyklou, příjemnou chuť.
Madeira
Lahve madeirského vína
    Jiná historka tvrdí, že madeirští vinaři se o změně chuti vlivem vysokých teplot dozvěděli teprve tehdy, když se jim z Austrálie vrátil náklad neprodaného vína.
    V každém případě se víno, které přejelo rovník, stalo vyhledávaným artiklem a některé lodě začaly na Madeiře nakládat celé náklady vína a před cestou do Evropy s ním úmyslně křižovaly na rovníku.
    Později byl proces zahřívání vína rovníkovým sluncem napodoben uměle a ještě zdokonalen. Víno je v sudech během kvašení mírně doalkoholizováno, aby ve víně zůstal zbytkový cukr. Čím dříve se alkohol do kvasu přidá, tím sladší je nakonec víno. Po ukončení kvašení a stočení z kalů je víno opět doalkoholizováno, tentokrát už na požadovaných 18 procent alkoholu. Následně je umístěno do vyhřívaných místností estufat, kde víno leží za přístupu vzduchu 6 měsíců až 1 rok při teplotě 45 – 50°C. Přitom postupně oxiduje a mění barvu dozlatova, zároveň se odpaří až 15 procent objemu vína. Pak se víno pomalu ochladí na 35°C a při této teplotě se v neplných sudech skladuje zhruba 18 měsíců. Následuje doplnění sudů o rok mladším vínem a další zrání.
    Před stačením do lahví může být smícháno (sceleno) několik druhů vína, aby bylo dosaženo požadované chuti. Levnější obchodní druhy Madeiry mohou být před stáčením do lahví navíc dochuceny /  doslazeny zahuštěným moštem nebo mistelou (likérovým vínem).
    Výroba vína, které se běžně prodává v supermarketech, prý trvala 3 roky a láhev pořídíte na Madeiře od 5 EUR. Za pětileté víno dáte o euro či dvě více, desetileté jsme viděli za dvacet EUR.
    To jsou ale běžná konzumní vína, za lepší značky a vybrané ročníky zaplatíte samozřejmě více.
    Madeirské víno je vhodným suvenýrem, pokud se bojíte zabalit ho do kufrů, můžete ho koupit i na letišti a vzít do kabiny, tady je ale cena vyšší – u pětiletého vína počítejte s cenou od 10 Euro za láhev.


Na hlavní menu  ||  Vpřed:Cestopis

Spřátelené stránky: Katalog katalogů