Logo Stuttgart

Není přesně známo, kdy Fellbach vznikl. Při vykopávkách nebyly nalezeny žádné hroby z germánsko-franských dob, takže Fellbach musel vzniknout po roce 600 našeho letopočtu. Všeobecně se usuzuje, že vznikl v době masového zakládání vinic, tedy někdy v letech 950 - 1050. Mezi lety 1257 až 1351 zde měli prokazatelně sídlo pánové z Fellbachu, poddaní pánů z Württembergu. Poslední pán z Fellbachu, rytíř Heinrich von Fellbach, prodal všechny svoje statky Württembergům.
Uprostřed starého města Fellbach stával opevněný kostel, není však známo, kdy byl postaven. První písemné doklady o kostelu s chórem zasvěceném sv. Gallovi pocházejí z roku 1360, ale kostel byl starší. V 15. století ho nahradila nová stavba, která později prodělala několik přestaveb. Na počátku 19. století byly strženy zdi opevnění a rohové věže.
Fellbach se stal postupně největší obcí Würtemberska (v 30. letech 20. století měl kolem 11-ti tisíc obyvatel) a konečně 14. října 1933 byl povýšen na město. V roce 1973 byl Fellbach sloučen v osadou Schmieden a v roce 1974 s osadou Oeffingen a tím získal současnou podobu, k dnešku má Fellbach 43 tisíc obyvatel.
Města Stuttgart a Fellbach leží v těsném sousedství, kdyby nebyly na ulicích jmenovky, nevěděli byste, jestli jste ještě ve Stuttgartu nebo už ve Fellbachu.
Hromadná doprava obou měst je propojená, ze Stuttgartu do Fellbachu jezdí linka Stadtbahnu U1 (obdoba našich tramvají). Na nádraží Fellbach zastavují i linky Strassenbahnu S2 a S3, což jsou vlaky ne nepodobné našemu metru, v centru Stuttgartu jezdí pod zemí, mimo centrum Stuttgartu (tím pádem i ve Fellbachu) po povrchu.

Apart hotel Stuttgart - Fellbach Bahnhof Fellbach (nádraží) - v pozadí Apart Hotel Fellbach Evangelický Pauluskirche na Bahnhoffstrasse z roku 1927
Za výchozí místo pro prohlídku města jsem zvolil Apart Hotel Fellbach, kde jsem bydlel. Hned vedle hotelu se nachází Bahnhhof Fellbach (nádraží). Hned u hotelu začíná Bahnhofstrasse, hlavní nákupní třída Fellbachu.

Lutherkirche Lutherkirche Lutherkirche
Nejstarším kostelem ve Fellbachu je Lutherkirche. Současný kostel pochází z roku 1518, byl postaven na místě kaple z 13. století. Dominantou je pozdně gotická věž, d8le je zde k vidění křížová cesta z dob třicetileté války a varhany z 18. století.

Hrázděný dům Městské muzeum Fellbach Hned za starou radnicí se nachází Konstanzer Pfleghof, nejstarší světská budova města.
Typická architektura původních domů je hrázdění. V jednom z takových domů z roku 1711 je umístěno muzeum Fellbachu. Také Konstanzer Pfleghof, nejstarší světská budova města, je postavena v tomto stylu.

Hrázděný dům Stará radnice z roku 1592, přestavěná v roce 1912, přistavěné křídlo Stará radnice z roku 1592, přestavěná v roce 1912, původní část
Kousek od Lutherkirche stojí stará radnice z roku 1592. V roce 1912 byla částečně zbořena a zrekonstruována, bylo přistavěno levé křídlo ( Radnice je na obrázku vpravo)

Schwabenlandhalle Věžička u vstupu na starý hřbitov u Lutherkirche Classic congress Hotel Stuttgart-Fellbach
Kongresové centrum Schwabenlandhalle je kulturní centrum celého regionu. Hned vedle něj stojí Classic congress Hotel Fellbach, nejluxusnější hotel ve Fellbachu.

Copyright © Vladimír Rýpar, 2007
Snímky jsou pořízeny digitálním fotoaparátem Minolta Dimage Xt


Spřátelené stránky: Konstrukční kancelář ACR-Engineering