Logo - Stuttgart

Stuttgart

Historie města


Volání dálek - Cesty - cestování - cestopisy  
 
 
 
 
 
 
 
 
 ÚVOD 
 



Pokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu


Stuttgart určitě nepatří k obvyklým cílům pro trávení dovolené. Ale když už mě pracovní povinnosti přivedly do tohoto německého města, rozhodl jsem se, že i Stuttgart zařadím mezi své cestopisy.

Stuttgart je hlavní město německé spolkové země Baden-Württemberg. Se svými 592000 obyvateli je největším městem Bádenska-Württemberska a šestým největším městem Německa. Leží v údolí řeky Neckar a je ze všech stan obklopeno kopci, které tvoří takzvanou stuttgartskou kotlinu. Jak se postupně město rozrůstalo, pohltilo okolní městečka a osady, takže pokud náhodou nenarazíte u cesty na značky začátek a konec města, vůbec si nevšimnete, že se už nenacházíte ve Stuttgartu, ale třeba v jinak samostatném městečku Fellbach (kde mi firma zajistila hotel. Nejstarší stopy osídlení na území dnešního města Stuttgart se nacházejí v části Cannstatt. Od konce 1. století našeho letopočtu se tu nacházela římská tvrz, která chránila křižovatku důležitých obchodních cest. Tato pevnost byla zničena nájezdem Germánů v roce 260 n.l., čímž skončila etapa římského osídlení. O dalším kontinuálním osídlení se nedochovaly důkazy, je ale vysoce pravděpodobné, že toto výhodné místo nezůstalo opuštěné.

Stuttgart sám byl založen kolem roku 950 v době maďarsckých výbojů vévodou Herzogem Luidolfem Švábským jako hřebčinec („Stuotengarten“, doslovně kobylí zahrada). Odtud taky pochází hřebec v městském znaku. V první polovině 13. století povýšil Hermann V. von Baden Stuttgart na město. Následně toto místo získali jako věno při svatbě Württembergové, kteří zde od 14. století budovali centrum své říše. Až do roku 1918 byl Stuttgart hlavním a sídelním městem Württembergů, po roce 1918 se stal hlavním městem Svobodného státu Württembersko.

Na konci 2. světové války byl Stuttgart téměř zničen nálety anglo-amerických vzdušných sil. Největší nálet podnikla 12. září 1944 britská Royal Air Force. Na staré město bylo při něm svrženo 75 těžkých bomb, 4300 trhavých pum a 180 tisíc zápalných bomb. Bylo podniknuto celkem 53 náletů na Stuttgart, při nichž bylo zničeno 68% všech budov a zabito 4477 lidí.

V roce 1946 byl Stuttgart potvrzen jako hlavní město země Württemberg-Baden, v roce 1952 po sloučení s Bádenskem a Württemberg-Hohenzollern se stal hlavním městem spolkové země Bádensko-Württembersko.


Spřátelené stránky: Konstrukční kancelář ACR-Engineering