Logo - cestopis Thajsko

Cestopis Thajsko

aneb

popis okružní cesty ThajskemVolání dálek - Cesty - cestování - cestopisy  
 
 

Pokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu
Spřátelené stránky:    Thajsko jako jedna z mála zemí v jihovýchodní Asii nebylo nikdy evropskou kolonií. Samotné slovo Thai znamený svobodný. A právě snad díky tomu dýchá z této země jisté uchvacující kouzlo, které ho odlišuje od okolních zemí.
Thajská kultura je založena na budhistických tradicích. A právě proto, že naprostá většina Thajců vyznává toto naboženství, které má ve svých principech obsažen respekt k názorům jiných a všeobecnou mírumilovnost, připadá nám tato země pozlacených chrámů jako oáza klidu v okolním uspěchaném světě. V zemi se nachází na naše poměry neobvyklé vysoké mnřství vatů, čili chrámů - je jich tu 27 tisíc.
Wat Doi Suthep, severní Thajsko
Jeden z 27000 pro Thajsko charakteristických chrámů
    I když má slova o klidu a pohodě platí skoro pro celou zemi, za oázu klidu není možno považovat hlavní město Thajska - Bangkok (zde je nazýván Krunghtep). Je to moderní velkoměsto se šesti miliony obyvatel, neustávající dopravní zácpou na přeplněných ulicích a mraky turistů. Ale jen vytáhnete paty pár desítek kilometrů za hranice města, tak pokud se neobjevíte v nějakém turistickém centru, obklopí vás klid a pohoda.
    Thajsko má i odvrácenou tvář. Bangkok je proslulý jako světové centrum prostituce a většina obyvatel Thajska žije v bídě. Pěstování plodin, ze kterých se vyrábějí drogy, již není tak rozšířené jako dříve, ale drogy jsou tu pořád ještě problémem. Za pěstování nebo přechovávání drog jsou tu díky přísným zákonům extrémně vysoké tresty.
    Mýcení deštných pralesů již bylo zakázáno, ale i tak se během posledních 30let snížila jejich rozloha ze 60-ti na 20 procent rozlohy země. Nadměrný rybolov v Thajském zálivu ohrožuje stavy ryb, zásoby podzemních vod pod Bangkokem se vyčerpávají. V době mého pobytu byly pláže letoviska Patthaya zamořeny ropou uniklou z těžní věže. V neposlední řadě příliv turistů pomalu smývá originalitu této nádherné a romantické země.