Logo - cesty, cestování a cestopisy

THAJSKO - BANGKOK

CestopisBangkok - Pohled na město ve dne Bangkok je moderní východoasijská metropole, která leží 30 kilometrů od pobřeží Thajského zálivu na řece Chao Praya. Byl založen r. 1782 jako sídlo vládců Siamského království. Thajci toto město nazývají Krunghtep.
Bangkok - stejný pohled na město v noci
Po dvanáctihodinovém letu s mezipřistáním v Dubaji jsme přistáli v hlavním městě Thajska, které se jmenuje Bangkok. Thajci toto město nazývají Krunghtep. O Bangkoku se říká, že je to nejvýznamější město jihovýchodní Asie. Něco na tom bude - i se spádovou oblastí má 12 milionů obyvatel. V den příletu nás uvítal smog, ketý tu prý je často. Naštěstí hned druhý den nás probudilo slunce a toto počasí nás pak provázelo až do konce pobytu.

Wat Po Wat Po - socha ležícího Budhy Wat Po
V Bangkoku se nachází více než 300 chrámů a klášterů. Jedním z nich je Wat Po, někdy nazývaný chrám Ležícího Budhy. Je to skoro 50 metrů dlouhá pozlacená socha, umístěná v chrámové lodi.
Vstup do chrámů v Thajsku má jednu zvláštnost. Když pomineme nutnost slušného oblečení, to jest kalhot pod kolena a zahalených ramen, už méně obvyklý je požadavek na vyzutí bot. Všichni, jak místní lidé, tak turisté, musí do chrámů vstupovat bosky, nanejvýš v ponožkách. Ponožky doporučuji, protože chůze po sluncem rozpálených kamenech bez bot je dost nepříjemná. Další zvyklost, kterou by turista měl dodržovat, je nešlapat na prahy chrámů.

Wat Po Wat Po Wat Po - hrobky
První, co mě na chrámech zaujalo, je pro nás exotická architektura, která hýří barvami a pestrými vzory z kachlíků. Co mě úplně fascinovalo, jsou střechy, lépe řečeno jejich barevnost a pro nás nezvyklá konstrukce.

Wat Po Wat Po - příspěvková akce Wat Po
Vymysleli si tu zajímavou akci - každý turista, který přispěje nějakou částkou na opravu chrámu, může napsat své jméno na střešní tašku, která bude použita při opravě střechy. A tak pokud ta taška nevypadla nějakému nešikovnému pokrývači z ruky, je moje jméno někde na střeše chrámu.

Wat Po Wat Po - hrobka Wat Po

Hrobky Hrobky Střecha

Strážce Královský palác Královský palác
Kolem hrůzostrašně vypadající sochy strážce jsme přešli do areálu královského paláce který byl postaven kolem roku 1782 pro krále Rámu I.

Královský palác - střechy Královský palác - střechy Královský palác - střechy
Střechy, střechy a střechy. No není to nádhera?

Projížďka po řece Chao Praya Projížďka po řece Chao Praya Chrám Wat Arun z řeky
Protože bylo docela horko, přivítali jsme projížďku po řece Chao Praya, která protéká Bangkokem. Jak je vidět, stavební parcely jsou drahé i v Bangkoku a tak se stavějí obydlí i na vodě.
Z řeky je pěkný výhled i na majestátní chrám Wat Arun.

Copyright © Vladimír Rýpar, 2007
Snímky jsou pořízeny na kinofilm kompaktním fotoaparátem Samsung ECQ1
Domovská stránka projektu: https://cestuji.infoSpřátelené stránky: Konstrukční kancelář ACR-Engineering