Cestopis Čína, Tibet, Nepál a Indie


Volání dálek - cesty, cestování, cestopisy  
 
Pokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu




Spřátelené stránky:



Tady uvádím zkrácený sled příprav na cestu:

Květen: Dáváme dohromady partu, stanovujeme přibližnou trasu, termín odletu a příletu. Provádíme rezervaci letenek. (je platná měsíc, takže ji později ještě obnovujeme. Využili jsme služeb společnosti Go Travel, byli velice ochotní).

Červen - červenec: Pavel navazuje první kontakt s čínskou agenturou, která nám zajistí sevis v Tibetu.
Dostáváme nabídku v přepočtu 22000 Kč na osobu za plný servis (permit pro vstup do Tibetu, čínský průvodce, 2 Toyoty Lancruiser včetně řidičů, plná penze, ubytování, všechny vstupy). Zdá se nám to moc, kontaktujeme konkurenci.
Dostáváme nabídku o dost nižší, (12500 Kč) hlavní rozdíl je v tom, že bychom jeli v jedné Toyotě, je to bez jídla, vstupů a ubytování. Smlouváním s první agenturou a snížením počtu aut na jedno dostáváme novou cenu 12600Kč. Za 6 dní je to dost, ale v podstatě nemáme na vybranou...

10.6.2005 – faxem posíláme kopie pasů čínské agentuře, aby nám zajistila permit do Tibetu. (Jak jsme zjistili později, bylo to značně předčasné, agentura si nás asi chtěla "pojistit". Víza vyřizovala až týden před vstupem do Tibetu.)

červenec 2005 - Podáváme žádost o čínské vízum, ve kterém se vystříháme jakékoliv zmínky o Tibetu. Chceme tím předejít zbytečným komplikacím při získávání víza. K žádosti přikládáme rezervaci letenek, ve kterých je uveden přílet a odlet z Číny. Tuto rezervaci později necháváme propadnout.

25.7.2005 – Dostávám informaci, že jsme obdrželi čínské vízum. (1073 Kč)

25.7.2005 – Platím letenky Praha – Moskva – Šanghaj, Káthmandů - Dilí, Dilí – Moskva – Praha, dohromady 21100 Kč. Platbu provádím s takovým předstihem taky proto, že cena stále stoupá vzhledem ke zvyšující se ceně ropy.

29.7.2005 – Nechávám se očkovat proti meningokové meningitidě A a C (145 Kč, 3 roky ochrana) a Hepatitis B (725Kč / dávka (po 3. dávce ochrana na celý život)), beru též vakcínu proti choleře a cestovním průjmům (850 Kč / dávka, nutno 2x, cholera pak funguje 2 roky, ETEC 3 měsíce).
Hepatitis A, břišni tyfus a tetanus mám už z dřívějška.

5.8.2005 – zjišťuji, že v Dilí je už asi měsíc v provozu metro. Jízdné je "lidové" (6 – 14 Kč podle vzdálenosti), intervaly 6-15 minut, v provozu 6:00 – 22:00. Třeba nám to usnadní pobyt

8.8.2005 – dostáváme indické vízum (300Kč)

9.8.2005 – zamýšlím se nad cestovním připojištěním. Nakonec zjišťuji, že pojistka, kterou mám ke kartě Visa u ČSOB, se vztahuje i na vysokohorskou turistiku, pokud nejsou použity horolezecké potřeby. Na trase mohou být i lana, žebříky a řetězy. Mám verzi pojištění Exclusive s plněním 2 miliony Kč, což považuji za dostatečné a otázku pojištění za uzavřenou.
(Pro srovnání – u VZP by trasa, kde jsou lana, řetězy a žebříky vyžadovala pojistku na nebezpečné sporty. Jak jsme zjistili později, na naší trase nic takového není.).

26.8. 2005 – Druhá várka očkování (hepatitis B a cholera).



Copyright © Vladimír Rýpar a Antonín Pokorný, 2005


Zpět: Úvod Na hlavní menu Vpřed: Cestopis Čína 1.