Cestopis Čína, Tibet, Nepál a Indie


Tady uvádím kontakdy na lidi a společnosti, které pro nás něco zařizovali.

Letenky Praha - Moskva - Šanghaj, Káthmándů - Dilí, Dilí - Moskva - Praha pro nás zařizovala společnost Go Travel. Byli velice ochotní, rychle reagovali na naše měnící se požadavky.

Víza do Tibetu: Oficielní cesta je popsaná na www.chinaembassy.cz v části konzulární záležitosti. V podstatě zahrnuje kontaktovat v Německu (!) sídlící cestovní kancelář a vše vyřizovat přes ni.
My jsme volili jinou cestu:
1. nechali jsme si vystavit rezervaci letenek, která nezahrnuje cestu do Tibetu, ale doba mezi příletem a odletem je dost dlouhá i pro cestu do Tibetu (bez zbytečných otázek nám vyřídila Go Travel, například přílet do Pekingu, odlet ze Šanghaje)
2. Zažádali jsme si o vízum do Číny, uvedli jsme trasu bez Tibetu, přiložili jsme jako přílohu rezervaci letenek z bodu 1
3. Když jsme měli vízum v ruce, kontaktovali jsme čínskou agenturu (viz níže), která nám zajistila víza pro Tibet. Potřebuje k tomu kopii stránky pasu s fotkou a kopii vstupního víza do Číny.

Celou Tibetskou část cesty (víza, letenky do Lhasy, auto a průvodce) a lístky na vlak *) do Xianu a do Chengdu nám zajišťovala miss Hanhui z Chengdu. Její angličtina (hlavně v písemném projevu) není zrovna perfektní, rychlost odezvy nebyla nejrychlejší, ale nakonec vše perfektně klaplo.
Kontakt: fly717(a)sohu.com

*) bylo to v době svátků, kdy Číňany popadne cestovní horečka. Nechtěli jsme riskovat, že lístky budou vyprodané. Jinak si každý může lístky koupit sám a neplatit nemalé zprostředkovací poplatky.
Potřebujete k tomu nejlépe čínský název místa, kam chcete jet (mapa, průvodce) a na kousku papíru napsané datum odjezdu, čas nebo lépe číslo vlaku a počet osob. Někde mají přepážky s anglickým servisem, můžete zkusit na informacích. V knižním průvodci určitě najdete takové fráze, jako "1. třída", "lehátko" atd, prostě to pokladní v průvodci ukažte prstem nebo tužkou.


Totéž co Miss Hanhui pro vás zařídí David Migmar (dmigmar(a)hotmail.com nebo tntc(a)public.ls.xz.cn). My jsme ho využili pro konkurenční nabídku. Jeho angličtina a rychlost odezvy byla podstatně lepší než u miss Hanhui.

Do třetice: víza do Tibetu pro vás dokonce i stylem "jeden den objednat a třetí den letět" zajistí samtour(a)yahoo.com - je to malá cestovní kancelář v recepci Sam's Guesthause v Chengdu. Určitě je ale lepší si vše dojednat předem.

Samtour

Tip: Vytiskněte si tuto vizitku a ukažte ji v Chengdu taxíkáři. Ubytování je O.K., zajistí vám tu i výlet na Pandy, do Leshanu, lístky do divadla, odvoz na letiště atd.

V Huáng Shanu nám velmi pomohl pan Hu. Je to jeden z mála lidí ve městě, kteří mluví anglicky (dokonce ani v jediné cestovní kanceláři, která zajišťuje ubytování v horách, nemluví anglicky!)

Mister Hu


Pan Hu vlastní malou restauraci, přivydělává si jako zprostředkovatel služeb turistům. Zajistí vám ubytování v horách i ve městě, autobus na cestu z města, taxíky atd.

V Xianu vám cestu k hliněné armádě zajistí v každém hotelu. My jsme bydleli v hotelu Royal, kde má malou cestovní kancelář Jackie. Měli jsme asi smůlu, protože auto, které nám přistavil, mělo poruchu alternátoru a náhradnímu autu klouzala spojka... Ale jestli máte chuť, můžete to zkusit:

Jackie


V Káthmándů jsou cestovní kanceláře v turistických oblastech na každém rohu, my jsme využili služeb společnosti Swiss:

Swiss


Zajistili nám autobus do Pókhary, předražené(!) ubytování v Pókhaře, vyměnili dolary, poradili ubytování v Káthmándů...
Sídlo má na ulici Tridevi Marg skoro naproti budovy Sanchaya Kash Building, kde se vyřizují permity na treky.

Copyright © Vladimír Rýpar a Antonín Pokorný, 2005


Zpět: Internet Na hlavní menu