Cestopis Čína, Tibet, Nepál a Indie


Volání dálek - cesty, cestování, cestopisy  
 
Pokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu
Spřátelené stránky:Víceméně všude ve větších městech (v turistických oblastech) je možnost přístupu na internet. Ceny jsou velice přijatelné, ale v hotelech to může být dražší než v kavárnách. Čína a Tibet jsou na tom hůř - tam musíte občas hledat, v Nepálu a v Dilí jsou internetové kavárny na každém rohu.
Přístup na české stránky byl v principu možný všude, ale dost pomalý a často nefungovaly české webmaily, jako např. email.cz nebo volný.cz. Načetla se třeba jenom první stránka, po zadání hesla ale nenaskočilo nic nebo jenom neúplné torzo stránky.
Naopak yahoo.com fungoval všude spolehlivě a rychle.
V Číně a Tibetu běžely počítače vesměs pod čínským Windows, takže bylo nutno Internet Explorer ovládat po paměti. České znaky se vesměs zobrazovaly jako nesmysly (čínské znaky místo háčkovaných a čárkovaných znaků). V Nepálu a Indii byly anglické Windows.

Telefon

V Číně jsem si koupil předplacenou telefonní kartu pro volání do zahraničí. Stála 100 jianů (300Kč) a je s ní možno volat asi 28 minut do ČR. Fungovala spolehlivě v Šanghaji a Hangzhou z hotelových pokojů, v ostatních městech už z hotelů nešlo volat do veřejné sítě. Z budky pomocí této karty volat nešlo, z veřejné hovorny jsem to nezkoušel, takže mi karta stejně nakonec propadla.
Kartu jsem koupil na letišti v Šanghaji u přepážky turistických informací. Kartu vydala společnost China Mobile.
Pro volání po Číně z telefonních budek jsem koupil kartu za 30 jianů (90 Kč), volali jsme poměrně hodně a utratili jsme ca 6 jianů. Karta funguje i v Tibetu. Vydal ji China Telecom.
V Číně, Tibetu a Nepálu jsou taky telefonní hovorny, odkud je možné mezinárodně volat (minuta cca 15 - 25 Kč). V Indii nevím - nepotřeboval jsem.

Mobilní síť

Posílali jsme SMS pomocí českých telefonů.
T-mobile a Eurotel fungoval po celé Číně, v Tibetu a v Indii.
Oskar fungoval pouze v Shanghaji a v Hangzhou přes jakéhosi operátora, který se jinde nevyskytoval. Oskar evidentně nemá uzavřenou smlouvu s celočínským China Mobile. V Nepálu a v Indii taky nefungoval.
V Nepálu nefungují žádné české mobilní telefony.
Doba doručení zprávy byla někdy i 8 hodin.

Copyright © Vladimír Rýpar a Antonín Pokorný, 2005


Zpět: Ceny Na hlavní menu Vpřed: Kontakty