Logo - ArchesVolání dálek - cesty, cestování, cestopisy  
 
 

Pokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu
Spřátelené stránky:ARCHES

národní park


Jeden z nejzajímavějších národních parků naší cesty byl založen v roce 1971 na území 291 km2 ve státě Utah. Nachází se v těsné blízkosti města Moab, nedaleko od národního parku Canyonlands.
Arches vyniká velkým množstvím skalních oblouků (udává se 1500) a oken, které vytvořila eroze v červeném pískovci. Takto vysoká koncentrace oblouků není nikde jinde na světě.
Pískovcové sedimenty zde leží na obrovské solné pánvi, která vznikla před 300 miliony let při ústupu oceánu. Sůl pod obrovským tlakem pískovce povoluje, v pískovci tak vznikají trhliny, které eroze rozšiřuje. Vznikají tak pískovcové sloupy, stěny a věže. Často též vznikají právě charakteristické oblouky.


Balanced Rock Celkový pohled - Balanced Rock Turret Arch
Nedaleko od vjezdu do parku se pár metrů od cesty nalézá viklan - velký balvan, který jakoby náhodou zůstal stát na kamenném sloupu. Jmenuje se Balanced Rock. Jenom nedaleko odtud se nalézá další skupina skal, ve které eroze vyhloubila hned několik oken. Jedním z nich je Turret Arch, v překladu snad Věžový oblouk.

North and South Window Double Arch Double Arch
Dalšími okny v této skupině skal jsou North and South Window, tedy Severní a Jižní okno.
Jenom pár set metrů odtud se nachází Double Arch, tedy Dvojitý oblouk.

Delicate Arch Delicate Arch Delicate Arch
Podstatně dále od cesty stojí asi nejznámější zdejší oblouk - Delicate Arch. Není ani nejvyšší, ani nejdelší, ale tím, že v nádherné krajině ční z ploché skály a má právě ty "správné" proporce, je hezčí, než ostatní. Obyvatelé Utahu dokonce mají Delicate Arch vyobrazený na poznávacích značkách automobilů.

Copyright © Vladimír Rýpar a Jiří Šámal, 2007
Snímky jsou pořízeny na kinofilm, oskenovány v minilabu
Domovská stránka projektu: https://cestuji.info


Zpět: Slickrock Na hlavní menu Vpřed: Grand Teton