Logo - ZionVolání dálek - cesty, cestování, cestopisy  
 
 

Pokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu
Spřátelené stránky:ZION a SUBWAY

Národní park


čili „Nebeské božské místo“, jak ho pojmenovali v 19. století Mormoni.
Národní park byl založen v roce 1919, rozloha 700 km2, nadmořská výška 1500-2500m, zahrnuje nepřehledné území tvořené nesčetným množstvím kaňonů, které voda vyhloubila v pískovci. Nejnavštěvovanějším místem je 16 kilometrů dlouhý, 610 metrů hluboký Zion Canyon, který vyhloubila v barevných, převážně červených pískovcích v posledních 13-ti milionech let řeka Virgin River.

Měl jsem v plánu navštívit blízko položený kaňon přezdívaný Subway, kterým protéká potok North Creek. Tento kaňon má zvláštní status, vstup je jenom na povolení. Do kaňonu je umožněn přístup jenom 40 lidem denně. 20 permitů je možno zarezervovat přes internet až 3 měsíce dopředu na adrese Zionpermits, cena rezervace je 5 dolarů (platí se kartou). Hlavně víkendy jsou 2 měsíce dopředu vybrané.
Dalších 20 permitů je možno získat přímo na informačním centru NP Zion den před trekem nebo v den treku.
Návštěva se kvůli poruše auta nekonala (propadla mi rezervace), pokud chcete navštívit toto kouzelné místo (na webu najdete mračna nádherných fotografií, třeba tady: Subway), neváhejte.
Jsou tam dvě možné cesty. Delší a obtížnější cesta shora, která vyžaduje určité vybavení, jako jsou dobré boty do vody, kus lana na slanění skalních prahů, plavky, protože část cesty vede po prsa ve vodě, nepromonavý igelitový pytel na věci...
Kratší a jednodušší je cesta proti proudu potoka k části zvané Subway a stejnou cestou zpátky.


Zion - Angel's Landing Zion - Angel's Landing Pohled z Angel's Landing
Cesta na Angel's Landing, což je skála, která stojí trochu vystrčená do údolí a s okolními skalami je spojená jenom úzkou šíjí

Flétnista na skále Pohled z Angel's Landing Skupinové foto
Angel's Landing - nahoře na skále

Údolí Zion Údolí Zion Údolí Zion
Zion - na dně údolí

Údolí Zion Skála zvaná šachovnice Skála zvaná šachovnice
Při výjezdu z údolí jsme se ještě zastavili na vyhlídkovém bodu. Další zastávku jsme udělali u skály, která vypadá jako šachovnice.

Copyright © Vladimír Rýpar, 2007
Snímky jsou pořízeny na kinofilm, oskenovány v minilabu.
Domovská stránka projektu: https://cestuji.info


Zpět: Mono Lake Na hlavní menu Vpřed: Bryce kaňon