Logo - Canyon de ChellyVolání dálek - cesty, cestování, cestopisy  
 
 

Pokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu
Spřátelené stránky:KAŇON DE CHELLY

Canyon de Chelly National Monument


leží v Arizoně a patří k Navajské rezervaci.
V údolí jsou známky osídlení staré 4500 let, k zajímavostem patří zbytky puebla White House, které bylo postaveno zhruba před tisíci lety.
Několik kilometrů na východ od White House se nachází velice malebná skála s názvem Spider Rock (Pavoučí skála).
Údolí posloužilo jako kulisy k filmu MacKenna's Gold (Mackennovo zlato) z roku 1969. Děj filmu je trochu naivní, jako asi všechny westerny, ale jsou tam nádherné záběry přírody - na začátku filmu (let supa) jsem rozpoznal Bryce Canyon, Grand Canyon, Monument Valley, dále se asi natáčelo v Novém Mexiku (kaktusy Saguaro) a v poslední část filmu v exteriérech uvidíte Kaňon de Chelly.


Kaňon de Chelly Spider Rock Spider Rock
Ta skalní jehla na obrázku uprostřed a vpravo se jmenuje Spider Rock a sehrála důležitou roli ve filmu Mackenasovo zlato. Jak sami vidíte, dopoledne není optimální světlo na focení.

Kaňon de Chelly Kaňon de Chelly Pueblo White House
Několik kilometrů od Spider Rock se na dně Canyon de Chelly se nachází pueblo White House (na obrázku vpravo). Je možné k němu do údolí sejít, ale až k němu se nedostanete - je za plotem. Dole v údolí prodávají indiáni suvenýry - nakoupili jsme tam docela dost věcí.

Kaňon de Chelly Kaňon de Chelly průhledem z tunelu Kaňon de Chelly - White House
Kaňon je u White House velmi malebný. Cestou dolů i nahoru se prochází hned dvěma tunely. Na pravém obrázku uprostřed je na dně údolí vidět pueblo White House - fotografováno z vyhlídky u parkoviště nad údolím.

Copyright © Vladimír Rýpar a Jiří Šámal, 2007
Snímky jsou pořízeny na kinofilm, oskenovány v minilabu
Domovská stránka projektu: https://cestuji.info

Zpět: Grand kaňon Na hlavní menu Vpřed: Údolí Monumentů - Monument Valley