Logo - cestopis Parky západu USA



Volání dálek - cesty, cestování, cestopisy  
 
 

Pokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu




Spřátelené stránky:




Spojené státy americké patří se svou rozlohou téměř 9.4 milionu kilometrů čtverečních mezi největší země světa. USA jsou tak rozlehlé, že na západě Aljašky svítá o čtyři hodiny později než na východním pobřeží. Dokonce i Kalifornie má proti východnímu pobřeží časový posuv tři hodiny.

Spojené státy americké se skládají ze tří celků. Prvním z nich je území zahrnující 48 států v tzv. kontimentální USA. Rozprostírají se od Atlantského oceánu na východě až k Tichému oceánu na západě, od Kanady na severu až k Mexiku na jihu. Žije zde 99 procent všech obyvatel.

V roce 1959 byly do unie USA přijaty 49. a 50. stát - Aljaška a Havaj. Aljaška byla původně spravována rusko-americkou loveckou společností, ale v roce 1867 ji pro Spojené státy americké koupil za 7,2 milionu dolarů tehdejší ministr zahraničních věcí William H. Seward. Tato koupě se ukázala jako velmi výhodná, protože na Aljašce byla nalezena veliká ložiska surovin. Aljaška zaujímá 16 procent území USA, ale žije tam jenom 600 000 obyvatel. Ale dost už o Aljašce, v případě zájmu navštivte můj cestopis Aljaška.

Padesátým státem jsou tropické Havajské ostrovy, které geograficky patří k Oceánii a jsou sopečného původu. Žije zde přibližně milion obyvatel.

Území kontimentálních Spojených států můžeme rozdělit na tři základní celky - Východ, Střed a Západ.

Východ zahrnuje zejména oblast pobřežních nížin, které se táhnou podél Atlantského oceánu a Mexického zálivu.

Střed je oblast Vnitřních rovin, které se táhnou od Skalnatých hor na východ k Appalačskému pohoří a na jih až k pořežním nížinám u Mexického zálivu, zahrnuje též nížiny řeky Mississippi.

Západ USA, celou třetinu země, zaujímá horský systém Kordiler, který se táhne od Aljašky až do Mexika. Zahrnuje pohoří Sierra Nevada, Kaskádové pohoří a Skalnaté hory. V této oblasti nalezneme i Velké kalifornské údolí. Celá oblast je nesmírně členitá a rozmanitá, zejména v pohoří Sierra Nevada a Kaskádovém pohoří se nachází mnoho národních parků a dalších přírodních zajímavostí. A právě tuto oblast národních parků západu USA jsem se rozhodl (již podruhé) navštívit.

Možná se někdo bude divit, proč sem jedu podruhé, ale toto území je natolik rozlehlé a je tu k vidění tolik přírodních krás, že se určitě vyplatí zajet sem vícekrát. Navíc v roce 1991 jsem měl ještě starou analogovou videokameru, takže zaznamenané vzpomínky nejskou zrovna to pravé ořechové. Taky jsem přišel o část snímků - při vyvolávání filmů mi zničili část negativů. A to jsem na tom ještě o něco lépe než Jirka - ten přišel při povodních v roce 2002 o vše - o pozitivy i negativy. Bydlí sice v prvním patře, ale protože zrovna rekonstruoval byt, měl vše uskladněné v suterénu... Slovo dalo slovo a jedeme sem podruhé oba.










Velmi pěkně zpracovaný cestopis a fotogalerii z dílny Martina Loewa z cesty po Oregonu naleznete zde:
Západ USA - Oregon

Martin Loew - cestovatelská promítání - Oregon