Logo - Coyote ButtesVolání dálek - cesty, cestování, cestopisy  
 
 

Pokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu
Spřátelené stránky:PARIA - COYOTE BUTTES
THE WAWE


Coyote Buttes - součást oblasti Paria. Jde o "special management area" - pro vstup je nutné povolení.

Poloha: návštěvnické středisko se nachází v Utahu, poblíž silnice 89 mezi Kanabem a Page (mezi mílemi 21 a 22)

Permity pro vstup: každý den v 9:00 utažského času se v návštěvnickém středisku losuje mezi zájemci o 10 permitů ke vstupu pro další den. (Pozor, pokud přijíždíte z Arizony, je tam o hodinu posunutý čas.) Pokud nejste vylosováni, můžete se zůčastnit losování další den, v takovém případě jsou vam přidělena pro losování dvě čísla. Je možno losovat o permity pro jednotlivce nebo maximálně šestičlenné skupiny. Pokud je vylosována skupina, je jí přiděleno tolik permitů, kolik jich v dané chvíli ještě zbývá (my jsme byli vylosováni jako devátí, dostali jsme tedy pro skupinu pouze 2 permity).
Jaká je šance na získání permitu? Slušná. Podle údajů z návštěvnického střediska některé dny je méně než 10 zájemců, za poslední měsíc byl maximálni počet zájemců v jeden den 20. V ten den, kdy jsme tam byli my, byl počet zájemců 12 (včetně nás)
Dalších 10 permitů je možno získat přes internet - údajně na několik měsíců dopředu "vyprodáno"
Cena permitu je 5 dolarů

Příjezd k oblasti: informace a mapku dostanete v NS. (Od návštěvnického centra jet 5 mil směrem na Kanab, tam odbočit doleva směrem na House Rock Valley. Po této prašne cestě pořád rovně, po sedmi mílích je vpravo od cesty parkoviště s toaletou. Trailhead je vlevo od cesty přímo proti parkovišti.)

TIP: V polovině cesty mezi odbočkou ze silnice 89 a parkovištěm je brod, kde může být problém s projetím - my jsme zapadli do vlhkého písku a to bylo sucho. Pokud budete mít sebou nějakou lopatku, neuděláte chybu.

Popis treku k Vlně (The Wave): Nejprve podél potoka, pak přímo korytem (v létě bez vody). Pak se odbočí doprava (je tam ukazatel), přejde se kopec, kříží se koryto dalšího v létě vyschlého potoka a pak se obchází další kopec (kopec po pravé ruce), přitom se stále pomalu stoupá. Projde se krátkou soutězkou, sejde se trochu do údolí a vystoupá se k vlně. Délka treku: ca 4.2 km v jednom směru, převýšení ca 110 m, kumulativní převýšení 200 m (odhad). Vemte si hodně vody a opalovací krém - může tu být opravdu horko.
Četl jsem, že někdy tu prý je taková teplota, že nefungují některé fotoaparáty.

V této oblasti je ale mnohem více zajímavostí než jenom Vlna - viz například The Wave - Coyote Buttes - oficiální stránka (informace, fotogalerie, mapka...)

Někomu možná pomůže oskenovaná mapka a fotky orientačních bodů treku The Wave - Coyote Buttes, tedy oficiální podklady, které jsme dostali s permitem (link, jsou to 4 obrázky JPG v ZIP archivu, rozlišení 300 DPI, velikost archivu 4,6MB)

Dostal jsem ústní doporučení, že je tu pěkný slot kaňon, ale nebyl jsem tam.


Coyote Buttes Coyote Buttes Coyote Buttes
Jedna část oblasti Paria se jmenuje Coyote Buttes, v překladu do Češtiny bycho mohli snad říct Kojotí vršky nebo Kojotí hřbety.

Coyote Buttes Coyote Buttes Coyote Buttes
Celá oblast je vysoce fotogenická, pokud se pojedete, udělejte si alespoň den času a dostatek filmů (karet, pásků...)

Coyote Buttes - Tono při práci Coyote Buttes Coyote Buttes
Naštěstí sem pouštějí jenom 20 lidí za den, nechtěl bych to tu vidět, kdyby na parkovišti stálo deset autobusů s turisty...

Coyote Buttes Coyote Buttes - Miloš a Tono The Wave - Vlna
Kolem těchto Kojotích hřbetů je možno dojít ke zkamenělé písečné duně - anglicky The Wave (obrázek vpravo).

The Wave - Vlna The Wave - Vlna The Wave - Vlna
Zkamenělých písečných dun je samozřejmě mnoho, tato se ale skládá ze žlutých, červených a bílých vrstev písku, které jí dodávají jedinečný vzhled.

The Wave - Vlna Skála u Vlny Skála u Vlny
V oblasti je samozřejmě mnohem více zajímavých míst, která jsme z časových důvodů nemohli navštívit.

Copyright © Vladimír Rýpar a Jiří Šámal, 2007
Snímky jsou pořízeny na kinofilm, oskenovány v minilabu
Domovská stránka projektu: https://cestuji.info


Zpět: Antilopí kaňon Na hlavní menu Vpřed: Grand kaňon