Logo - Mono LakeVolání dálek - cesty, cestování, cestopisy  
 
 

Pokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu
Spřátelené stránky:MONO LAKE

Pěnovcové (travertinové) věže jezera Mono Lake - Tufa Towers


Jezero Mono Lake leží ve státě Kalifornie, východně od Yosemitského národního parku. Od dvacátých let minulého století jeho hladina postupně klesala, protože město Los Angeles začalo odebírat velké množství vody z jeho přítoků. Do roku 1994 poklesla hladina jezera o 15 metrů a tím se odkryly zajímavé fotogenické pěnovcové (travertinové) věže, které vznikly usazováním minerálů z horkých, do té doby podvodních vřídel.
Se snižováním hladiny však současně vzrůstala zásaditost vody a tím pádem začali vymírat malí krabi, kteří byli potravou vodního ptactva, tím pádem začali vymírat i dravci...
V současné době hladina jezera Mono Lake postupně stoupá, protože Zelení prosadili snížení odběru vody. Věže budou ale ještě mnoho let viditelné.


Jezero Mono Lake - Tufa towers Jezero Mono Lake - Tufa towers Jezero Mono Lake - Tufa towers
Unikátní pěnovcové (travertinové) věže na jezeru Mono Lake zatím stále ještě ční nad hladinou.

Jezero Mono Lake - Tufa towers Jezero Mono Lake - Tufa towers Jezero Mono Lake - Tufa towers
Za svůj vznik vděčí horkým, kdysi podvodním pramenům. Originální název Tufa towers mne svedla k tvrzení, že jsou tvořené z tufu, ale jde o nezpevněný traverin (sladkovodní vápenec), který se nazývá pěnovec.
(Děkuji Janu Bartošovi za upozornění na chybu.)

Joshua tree Duny Důl na borax
Když jsme opustili Mono Lake, udělali jsme malou zastávku u "Ježíšových stromů" (Joshua Tree), které rostly u cesty. O kousek dále jsou pěkné pisečné duny a pak jsme se na chvilku zastavili u starého opuštěného dolu na Borax.

Bad Water Bad Water Zabriski Point
Asi každý, kdo zavítá do údolí Smrti, se zastaví v nejnižším místě Ameriky. Jmenuje se Bad Water a leží 85 metrů pod hladinou moře. Než jsme opustili údolí Smrti a zamířili do Las Vegas a do národního parku Zion, zastavili jsme se ještě na nedalekém Zabriski Pointu, kde jsou pěkně barevné skály.

Copyright © Vladimír Rýpar a Jiří Šámal, 2007
Snímky jsou pořízeny na kinofilm, oskenovány v minilabu
Domovská stránka projektu: https://cestuji.info


Zpět: Bodie Na hlavní menu Vpřed: Zion