Logo - YosemiteVolání dálek - cesty, cestování, cestopisy  
 
 

Pokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu
Spřátelené stránky:
Velmi pěknou fotogalerii z dílny Martina Loewa z národního parku Yosemite naleznete zde:
Fotogalerie Yosemite

YOSEMITE

Yosemitský národní park

Yosemite národní park je považován za jedno z nejkrásnějších chráněných území světa.
Jeho současné jméno pochází z idiánského názvu Uz-u-mati, což v řekladu znamená medvěd grizly.
Národní park Yosemite je tvořen údolím zaříznutým do západního úbočí pohoří Sierra Nevada. Pod silnými vrstvami usazenin probíhal podzemní výron magmatu, ze kterého vznikla žula. Sedimenty byly erozí rozrušeny a odplaveny a žula se odhalila. Stěny údolí byly před dvěma miliony let vytvarovány mohutným ledovcem. Jak ten postupně roztával, vytvořilo se v údolí jezero, do kterého četné přítoky nanášely množství naplavenin, které údolí postupně částečně zaplnily. Když nakonec ledovec roztál, vzniklo údolí takové, jak je známe dnes – s širokým polochým dnem tvořeným stovkami metrů naplavenin a sráznými bočními stěnami, se kterých do údolí Yosemite padá několik vodopádů, v době naší návštěvy bohužel vyschlých.
Před příchodem bělochů území Yosemite obývali indiáni kmene Miwok. První bílí návštěvníci, o kterých se dochovaly zprávy, byli dva zlatokopové, kteří sem pronásledovali v roce 1849 medvěda. Zvěsti o nádherném údolí se rychle rozšířily a tak už v roce 1864 podpsal tehdejší president Spojených států dekret, kterým vyhlásil Yosemite za chráněné území – první svého druhu. Status Národního parku získal v roce 1890 a spadal pod správu strátu Kalifornie jako „reserved forest lands“, v roce 1906 přešel pod federální správu pod názvem Yosemite National Park. Rozloha: 4000km2, nadmořská výška údolí: 1300m.

V NP Yosemite je jediný kemp pro stany a po celou sezónu je plný. Jmenuje se Camp 4. Funguje systémem „kdo dřív přijde“ a tak v sezóně (nejhorší jsou asi pátky) tu stojí už brzo ráno fronta. My jsme sem přijeli v 7:30 a před námi už stálo 10 lidí.
Pozor, při placení je potřeba mít u sebe nějaký doklad s fotkou.
Veškeré jídlo, voda a kosmetika musí být v plechových skříních (ne v autě) – v noci tu řádí medvědi, pro které není problém rozbít auto.


Yosemite - Half Dome Yosemite Yosemite - Half Dome
Jednou ze skal, které dominují údolí Yosemite, je Half Dome.

Yosemite Nevada Fall v létě 2006 - skoro bez vody Yosemite
Celé údolí je velmi malebné

Nevěstin závoj - Bridalveil Fall Nevada Fall na jaře 2001 Yosemite Falls
V době naší návštěvy vrcholilo léto a vodopády byly bez vody. Tady jsou obrázky z mé návštěvy Yosemite v červnu 2001, v té době bylo vody dostatek.

Sekvoje v Mariposa Grove Sekvoje v Mariposa Grove Sekvoje v Mariposa Grove
Málokdo si nechá ujít podled na obří sekvoje. Jedno z míst, kde je možné je vidět, je oblast Mariposa Grove, která se nachází nedaleko od Yosemite n.p.

Západ slunce Tioga Pass Jezero pod Tioga Pass
Ráno třetího dne jsme projeli sedlem Tioga a zamířili k zlatokopeckému městečku Bodie a jezeru Mono Lake.

Copyright © Vladimír Rýpar a Jiří Šámal, 2007
Snímky jsou pořízeny na kinofilm, oskenovány v minilabu
Domovská stránka projektu: https://cestuji.info


Zpět: Cestopis Na hlavní menu Vpřed: Bodie