Mexico
MEXIKO
CESTOPIS

Stránka věnovaná cestování po Mexiku- - OTÁZKY A ODPOVĚDI - -Na mou mailovou adresu mi došlo několik otázek. Odpovědi na ně by mohly zajímat i větší počet čtenářů. Z toho důvodu je zde uvádím. Pokud není v mých silách na danou otázku odpovědět, přeposílám otázky na kamarády.


...prosím tě můžeš mi doporučit - jedu teď na přelomu roku do Mexika...
jestli stačí si vzít sandály nebo i trekingové boty ?
a taky jestli je v pohodě vzít si místo hotovosti šeky American express ?
myslíš, že je v pohodě jet bez očkování ?

Takže asi tak.
Boty: záleži na tom, co chceš v Mexiku delat. Pokud chceš chodit po památkách a dělat městskou turistiku, stačí pohodlné sandály. Pokud chceš vylézt třeba na nějakou sopku, pak nejsou pořádné boty k zahození.
Já jsem absolvoval Mexiko v sandálech.

Odpovídá Tomáš Vais:
Šeky Ametican Express: ve větších městech, kde jsou zvyklí na turisty, to funguje. Někdy to ale trvá docela dlouho, třeba taky 3/4 hodiny. V malých městech to může být problém. Vždy musíš sebou mít pas.

Očkování: dá se to zvládnout i bez očkování. Lidé tam tak jezdí. Doporučené jsou ale očkování proti hepatitis A a břišnímu tyfu. Tato očkování jsou doporučená v podstatě pro celý svět a ani u nás nejsou k zahození. Já jsem očkovaný.
Poznámka - mezi očkováním a příletem do rizikové oblasti by měla uplynout doba alespoň 2 - 3 týdny, aby se očkování mělo čas "uchytit". Nenechávejte očkování na poslední chvíli!


...s přítelem se chystáme od 14.prosince do Mexika (po vlastní ose na měsíční výpravu). Vím, že to není dostatek casu na to, aby človek dokonale poznal krajinu, ale aspon něco urcite jo. Proč ti teda píšu. Vím, že jste také byli v období Vánoc v teto oblasti.
Dotaz zní: máš typ, kde je to hezké o Vánocích a kde na Silvestra?

My jsme trávili Silvestra v Tulumu. Záleží na tom, co hledáte. V Tulumu je uplný klid, bydleli jsme v chatrčích přímo na pláži, nějakých 500 metrů od ruin Tulumu směrem na jih. Nejnádhernější pláž, jakou jsem kdy viděl... Málo lidí... V noci jsme se jeste koupali... Na Nový rok jsme byli na ruinách...Takový Silvestr pri svíčkách je docela romantický... Když nedostanete chatky, je možno spát ve spacácích přímo na pláži... Vřele doporučuji pro Vánoce nebo Silvestra.
Jestli hledáte ohňostroje, lampionové průvody, nevázané veselí atd., buďte raději v jakémkoliv městě nebo městečku. Mexičané se baví hlasitě, nevázaně... Zažili jsme takové Vánoce a budu na ně vzpomínat...
Asi bych vynechal okazalá turistická centra u Karibiku, tam bude draho. Ve vnitrozemí budou oslavy přirozenejší, ne uměle udělané pro turisty.


...prohlížela jsem si tvé stránky Mexika, které jsem našla přes Seznam a potřebuju od tebe něco zjistit. My se tam totiž chystáme taky a co je hlavní, že pojedem autem! Po jakejch silnicích jste jeli (placený nebo ne? a v jakým byly stavu?). Co policajti tam (slyšela jsem fámy o přepadáváních atd.-policie aj.) Dík za nějaký rady. Petra

Odpovídá Miloš Brunner:
Dálnice jsou placené a jsou drahé. Ostatní cesty jsou někdy dobré ale někdy taky ne. Nejsem schopen v krátkosti popsat. Pozor na zpomalovací retardéry - jsou to občas hotové pasti.
Policajti jsou zaprodaní darebáci, ale lze si je získat, nedejte najevo spěch. Buďte kamarádi. Vše bude OK.
Spaní v kempech: je jich málo, jsou levné, někdy najdete i hotel s bazénem, jehož součástí je kemp, ale většinou je nenajdete. Je blbost je hledat - je to ztráta času.
Spěte pod širákem, najdou vás ale často poliši - nic se neděje - jsou přece kamarádi. Žádné pokuty za spaní. Hostely neexistují, není proč. Všechno ubytováni seženete bez rezervace třeba na hlavním náměstí v každé osadě a městě - je OK a levné.
…Jo a ještě jsem se chtěla zeptat jak je to na letišti, je to tam fakt tak přísné? Můžeš si vzít sebou chlast(slivovici)? zatím mi vždycky zachránila život...-)
Na letišti každý musí zmáčknout tlačítko a někomu se náhodně rozsvítí červené světlo. Tomu pak totálně prošacují všechna zavazadla. Je zakázáno dovážet skoro všechno jídlo. Litr slivovice na osobu by měl být naprosto bez problémů. Doporučuju ale taky tequilu a mezcal (samozřejmě koupit na místě)
…z očkování mám žlutou zimnici a hepatitidu, tyfus mi nikde nechtějí dát…
Tyfus - nevím, v čem je problém, já jsem potřeboval jenom potvrzení od obvodního lékaře, že jsem schopný absolvovat toto očkování (jde prý hlavně o alergie a taky člověk nesmí být léčený antibiotiky, to by se očkování neujalo), zašel jsem si na hygienicko-epidemiologickou stanici a bylo to. (jo, břišní tyfus vlastně může naočkovat jakýkoliv všeobecný lékař, třeba i obvodní, samozřejmě po dohodě, protože by si musel objednat vakcínu. Naposledy mě taky očkoval obvodní lékař.)
…a ještě antimalarika, nevím jestli je mám užívat, už jsem je brala dvakrát a prý je to svinstvo, ale na tom Yucatánu údajně ten výskyt je, takže asi brát co?
Antimalarika - těžko říct, já jsem je bral asi jako jediný z celé desetičlenné skupiny. Je to opravdu svinstvo na játra a můžou taky působit deprese. Ale když to řeknu na rovinu - nikdo (ani já) se Ti neodváži říct, abys je nebrala.
Je třeba zjistit, jaká antimalarika brát - opět poradí hygienicko-ep. stanice, oddělení očkování do zahraničí (v Praze to snad dělá i někdo jiný). Je to závislé na oblasti, já jsem se neradil a bral jsem Lariam jednu tabletu týdně, týden před příjezdem do oblasti, po dobu pobytu a čtyři týdny po odjezdu, 8 tablet asi 500 Kč. (recept od obvodního lékaře, hradí si každý sám). Možná stači Delagil nebo něco takového, ten stojí padesátikorunu. (zeptat se, nevím jestli účinkuje v Mexiku).
Copyright © Vladimír Rýpar 2003