Mexico
MEXIKO
CESTOPIS

Stránka věnovaná cestování po Mexiku- - - FOTO A FILM - - -Fotografování bez stativu v objektech muzeí a archeologických památek je povoleno zdarma, nesmí se používat blesk.

Filmování bez stativu v objektech muzeí a památek je povoleno za poplatek 30 pesos. Osobní zkušenost: pokud kameru pronesete dovnitř, je filmování i bez zaplacení bezproblémové. Výjimkou je archeologické muzeum v Mexiko City. Větší zavazadla (batůžky a pod.) chtějí dát do úschovny. Kamera je navíc označená samolepícím štítkem – potvrzením o zaplacení, po kterém někteří hlídači pošilhávali. Zkušenost jednoho z kolegů: i zde dokázal točit bez zaplacení.

Stativ: fotografování a filmování se stativem je považováno za profesionální záležitost a je údajně zpoplatněno částkou 500 amerických dolarů (nevím za jaké období, nebo jestli to je jenom poplatek za Palenque, kde jsem se tuto nezaručenou informaci dověděl od hlídače, který mě přistihl.) Osobní zkušenost – vlastním nepříliš kvalitní stativ, který se ale dá složit do malých rozměrů, takže se v pohodě vejde do batůžku. Filmoval jsem alespoň něco se stativem na všech památkách, třikrát mě chytili, vždy to skončilo pouze upozorněním, abych ten stativ schoval. V muzeích jsem stativ raději nepoužil.

Na veřejných prostranstvích je samozřejmě stativ povolen, výjimkou je prostranství před budovou Bella Artes v Mexiko City, kde opět vyžadovali schování stativu.

V církevních objektech: fotografování a filmování povoleno, bez blesku, ne v době bohoslužeb. Výjimka: poutní kostel v Chamule, tam je foto i film přísně zakázán za každých okolností. (Nemáte někdo nějaký snímek z interiéru tohoto nádherného, nezapomenutelného kostela, o který byste se byli ochotni podělit? (třeba i jenom z digitální kamery nebo pohlednici))

Lidi
Mexičané (obzvláště indiáni) se neradi fotí, někteří, zvláště děti, chtějí za fotografování peníze. Pokud fotíte bez předchozí dohody, mohou být docela agresívní, prý od házení rajčat až po vytrhnutí fotoaparátu.

V tropických deštných lesích taky občas prší. Takže vhodná je pláštěnka na sebe a deštník nad kameru. Pokud nemáte nepromokavý batoh, tak třeba ještě igelitovou tašku na kameru a foťák taky unesete.Copyright © Vladimír Rýpar 2003

Cesty daleké i blízké - stránky věnované cestování