Mexico
MEXIKO
CESTOPIS

Stránka věnovaná cestování po Mexiku- - - - - STRAVOVÁNÍ - - - - -Dovoz jídla – informujte se na www-stránce ministersta zahraničních věcí. Oficielně si nesmíte dovézt ovoce, zeleninu, masné výrobky… Na letišti je prováděna namátková kontrola. Asi všichni kromě mě si přivezli větší množství jídla, nikoho nechytili, takže nevím, jestli by to skončilo pouze zabavením jídla nebo jestli by následovaly ještě nějaké perzekuce… (Pokud máte nějaké zkušenosti z této oblasti, napište mi, rád vaše zkušenosti zveřejním.)

Stravování jsem řešil podle aktuelní situace a chuti. Když bylo málo času, kupoval jsem si potraviny v supermaketech nebo na tržištích (mercadech). Ceny jsou v Mexiku relativně příznivé.

Upozornění – ceny jsou pouze orientační, liší se podle místa nákupu a píšu je pouze z hlavy.

Pečivo

nejlépe je kupovat je v pekárnách nebo v supermarketech, na tržišti se nám stalo, že nebylo čerstvé. K dostání je široký sortiment velmi chutného pečiva, nejlevnější housky (bulky) stojí kolem 80-ti centů, někde jsou ve velikosti až menší veky (pak jsou samozřejmě dražší). Větší kousky pečiva z lístkového těsta bez náplně nebo s náplní ořechovou, mandlovou, pudingovou stojí většinou 2-4 pesa. Dále je k mání široký sortiment koblih, měkkých piškotů a jiných cukrářských výrobků. Určitě si vyberete a nebudete zklamáni.
Tortily – většinou kukuřičné, někdy pšeničné placky – jsou všude a jsou velmi levné.
Z masných výrobků dostanete téměř všude šunku mnoha značek.
Trvanlivé salámy jsou úzký sortiment a jsou velmi drahé, protože jsou z dovozu (100 g 25 pesos).
Místní salám se mi nelíbil, takže ani nevím, jak chutná.
Sýry – tavené sýry jsou úzký profil. Téměř všude seženete vinutý sýr, obdobu našeho jadelu (hrouda o průměru 10 cm 10 pesos). Možno koupit též tvarohové i jiné sýry.
Jogurty a jiné mléčné výrobky jsou dost drahé (firma Danone a pod.)
Konzervy – fazole s různými příchutěmi kolem 7 pesos, viděl jsem i masové konzervy typu Luncheon meat a pod.
Instantní polévky – jsou skoro všude.
Pokud si budete vařit kávu, počítejte s tím, že místní káva je břečka. Kupte si dovozovou nebo si raději kávu dovezte sebou.
Pivo – plechovka 0.3l kolem 7 pesos. Dovozové značky samozřejmě dražší.
Ovoce a zelenina – je k dostání všude, na tržištích i v supermarketech, na tržištích mi připadala čerstvější.

Poznámka – v Mexiku je napětí 120V, takže spirálka přivezená od nás vaří jen čtvrtinovým výkonem. Pokud si chcete tímto způsobem vařit, doporučuji koupit si spirálku na místě (já jsem ji pořídil za 20 pesos) nebo dovézt spirálu s vyšším výkonem (moje 500W spirála ohřívala hrnek vody na kafe skoro 10 minut).
Plynové bomby jsou úzký profil, asi neseženete (nepodařilo se mi to ani ve specializovaném obchodě se sportovními a tábornickými potřebami).
Řešení by asi byl benzínový vařič, pokud vám ho ovšem vezmou do letadla. V žádném případě z něj nesmí být cítit benzín. Vím o případě, kdy do letadla nevzali ani zcela nový, nepoužitý, benzíňák.

Při stravování jsem dával přednost jídlu v místních restauracích a jídelnách.
Jídlo bylo vždy chutné až vynikající, nebylo pálivé. Ostré jsou jenom omáčky (salza a pod), kterými si jídlo můžete, nebo nemusíte dochutit. S těmito omáčkami raději opatrně, v jednom případě jsem opravdu poznal, co je to mít "oheň v hubě".

Příklady:

Snídaně v jídelně tvořená 5-ti malými tortilami s masovou náplní (přede mnou opečený plát hovězího, nakrájený na nudličky, s cibulí a jinými přísadami) a nějaký poměrně řídký ovocný koktejl – vynikající a za pouhých 18 pesos

Obdobně připravené maso podávané ve velké housce jako hamburger se salátem, rajčaty, cibulí a pod. 23 pesos

Velký vepřový steak na cibuli, s rýží a oblohou – 35 pesos v restauraci

5 normálních tortil s různými náplněmi + rýže – 45 pesos v restauraci

Špagety s mořskými potvorami – 45 pesos v hotelové restauraci přímo u moře

Zeleninová "čína" bez masa z rýží 20 pesos

Steak "Mexicana" (na kostičky nasekané hovězí se zeleninou) s rýží 35 pesos

"Čtyři druhy masa" (hovězí, kuřecí, vepřové a jelito) s tortilami 35 pesos

Ovocný koktejl 3dl vymačkaný z ovoce (mandarinkový, ananasový, marakujový…) 13 pesos

Ovocný pohár 3dl naplněný směsí ovoce a zalitý ovocnou šťávou, s oříšky a skořicí 17 pesos

Pivo 0.3l 8-18 pesos

Cola, Sprite, 8-15 pesos

atd. atd. atd.

Pokud nemáte příliš hluboko do kapsy, doporučuji Vám, omezte vaření a stravujte se v restauracích. Neprohloupíte.

Voda

Voda z vodovodních kohoutků všeobecně není pitná. Používejte balenou vodu. V hotelech, ve kterých jsme bydleli, byla většinou pitná voda k nabrání z výdejních stojanů zdarma, někdy i chlazená. Balenou vodu koupíte bez problémů všude, stejně tak i Coca Colu, 7-Up a pod. Tonic je v Mexiku neznámý (možná ho koupíte někde ve velkých letoviscích).Copyright © Vladimír Rýpar 2003

Cesty daleké i blízké - stránky věnované cestování