Mexico
MEXIKO
CESTOPIS

Stránka věnovaná cestování po Mexiku- - - PENÍZE A BEZPEČNOST - - -


Peníze

V Mexiku se platí pesy, 1 peso = 100 centů = zhruba 3 Kč (kurz 1/2003).
Bez problémů vyměníte americké dolary, často berou i Eura. Kurz dost kolísá, během našeho pobytu byl 9.80 – 10.30 pesos/USD. V Mexiko City byl podle našeho odhadu nejlepší kurz na letišti, ale i tam se mezi jednotlivými směnárnami dost lišil. Před výměnou si oběhněte příletovou halu a najděte si směnárnu s nejlepším kurzem, zvláště, pokud vyměňujete větší částku.
Placení kreditními kartami není běžné. Ve velkých městech jsou k dispozici bankomaty.

Bezpečnost

Nikdo z nás nebyl okraden, nesetkali jsme se s problémy. Ale to nemusí být pravidlo. Velmi mnoho lidí v Mexiku je velmi chudobných a chudoba může přinášet závist a pak, příležitost dělá zloděje - nejen v Mexiku.
Proto pas, peníze a kreditku nosím v ploché ledvince z příjemného materiálu pod košilí, aby nebyla na očích. V peněžence nosím jen přiměřené množství peněz.
Všude ve větších městech, hlavně v Mexiko City, uvidíte spousty uniformovaných policistů, často i s plexisklovými štíty, přilbami a obušky. Neděste se, to patří k mexickému koloritu.
Doby, kdy policisté zastavovali auta a vymáhali si "všimné" do vlastní kapsy, už naštěstí začínají patřit minulosti.
Pokud budete ve větší míře cestovat po Mexiku, připravte se na několik vojenských a zemědělských kontrol.Copyright © Vladimír Rýpar 2003

Cesty daleké i blízké - stránky věnované cestování